Ankara Antlaşması ve Başvuru Süreci?

Ankara Antlaşması Nedir?

Ankara Antlaşması,1963 yılında dönemin ortak pazarına mensup Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara’da imzalanan ve taraf ülkeler ile ekonomik ilişkileri teşvik etmek amacıyla imzalanmış bir antlaşmadır. ECAA Agreement olarak tanımlanan bu anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa’da çalışabilir, işe şirket kurabilir ve müteşebbis olarak bu ülkelerde oturum iznine sahip olurlar. Bu vizeye kişiler aileleri ile birlikte başvuru yapabilirler. Konuyla ilgili  ECAA klavuzu için tıklayınız

İngiltere’nin 1973 yılında Avrupa birliğine dahil olmasından sonra. Bu anlaşmaya taraf olarak dahil olmuştur. İlginçtir ki internette Ankara antlaşması ile ilgili arama yaptığınızda çoğunlukla ingiltere vizesi olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bu vize türü ile yaptığınız başvuru sonunda 1 yıllık bir oturum vizesi elde ediyorsunuz. 1. yılın sonunda finansal tablolarınızı tekrar UK Home Office (İç işleri bakanlığı) ‘e sunarak. 3 yıllık bir uzatma hakkı elde edebiliyorsunuz. birinci uzatmayı aldıktan sonra 3 yıllık bir uzatma başvurusu daha yapmanız gerekiyor. Bu süre zarfında 5. yıldan itibaren süresiz oturum hakkına sahip olabilirsiniz.

 

Not: Brexit süreci boyunca Ankara anlaşması konusu da sürekli olarak ne olacağı belirsiz bir vize türü olarak görülmeye başlandı, şuan anlaşmalı olarak brexit tarihi 31 ocak  2020 olarak belirlendi ancak bu tarihten önce 12 Aralık 2019 da İngiltere’de genel seçim yapılacak. Yeni gelecek olan hükümetin yaklaşımı ile bu süreç daha da uzayabilir gibi görünüyor.


Rakamlarla Ankara Antlaşması !

Ankara antlaşmasına İngiltere’den veya Türkiye’den başvurabilirsiniz. İki yöntemde de süreç farklı ilerlemekle birlikte istatikî olarak UK’den yapılan başvuruların olumlu yanıtlanma oranı daha yüksek. Bunun nedeni UK’den başvuru yapmak TR’den başvuruyu yapmaya göre daha masraflı ve daha fazla zaman alan bir yöntem olduğu düşünüldüğünde. Bu yöntemi tercih eden kişilerin bu süreci daha fazla ciddiye aldıklarını söylemek pek te yanlış olmaz.

Aşağıdaki grafikte İngiltere’den başvuru yapan kişi sayıları ve başvuru sonuçlarını görebilirsiniz. Buna göre; 2017 yılında yapılan başvuruların %70’e yakını kabul edilmiş görünüyor.

 

Buna karşılık olarak Türkiye’den başvuru yapan kişi sayısı ve kabul oranlarına baktığımızda, örneğin 2017 yılında başvuru yapan 1190 kişiden 665’i kabul edilmiştir. Bu da yaklaşık olarak %55 gibi bir kabul oranı olduğunu göstermektedir.

 

 

Ankara anlaşması ile Turkish Business Person vizesine sahip olmak isteyen kişi sayısının her geçen yıl içerisinde daha da arttığı net olarak görülmektedir.


Başvuru Süreci ?

Biz başvurumuzu Türkiye’den yaptık bu nedenle daha çok Türkiye üzerinden yaptığımız başvuru ile ilgili deneyimlerimi paylaşacağım; 2001 yılından bu yana profesyonel iş hayatında çalışan biri olarak 2019 yılının ilk aylarında, yurtdışına yerleşme fikrini eşimle ciddi olarak ele almaya başlamıştık. Bu kararı almamızdaki nedenlerin önemli bir kısmı 6 yaşındaki oğlumuzun okul çağının başlaması ve bu konuda nasıl ilerleyeceğimize ilişkin fırsatları değerlendirmekti. Bu aşamada ankara anlaşmasını araştırmaya başladım. Ankara anlaşmasına ben eşim ve 6 yaşındaki oğlum ile birlikte başvurduk.

Aynı zamanda “Turkish Business Person visa” olarak ta tanımlanan bu vize türü, adından da anlaşılacağı üzere bir çeşit müteşebbis (Girişimci), kendi işinizin sahibi olmanızı istiyor. Yasal olarak Ankara Antlaşması (AA) vizesine sahip olanlar başka bir şirkette kadrolu olarak çalışamazlar. Ayrıca UK’de kurmayı planladığınız işinizle ilgili olarak sizden bu işi yapabilecek kabiliyette ve yeterli sermayeye sahip olmanızı bekliyor.

Örneğin kafe açacağınızı beyan ediyorsanız, sizden bu konuda varsa daha önceki işletmecilik deneyimlerinizi, varsa sertifikalarınızı beyan etmenizi bekliyorlar.

Ben aydınlatma ve otomasyon sistemleri konusunda uzun yıllar sahip olduğum sektör tecrübesine dayanarak, İngiltere’de de bu konuda bir danışmanlık, satış & pazarlama şirketi kuracağımı beyan ettim. Başvuru sonucumuz 1 ay’dan kısa bir süre içinde cevaplandı ve 1 yıllık oturum vizesini aldık.


Danışman desteği alınması?

Başvuru yapmak için bir danışman yada vize acentesi ile çalışmak zorunda değilsiniz. Başvurunuzu online olarak TLS Contact üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak başvuru dökümantasyonu tipik bir turist vizesi evraklarına kıyasla çooook daha zahmetli. Biz bu konuda bir danışmandan yardım almayı tercih ettik.. (red almamız durumunda okul sezonu başlayacak ve tekrar başvuru süreci zaman alacaktı.)  Size fikir vermesi açısından şunu söyleyebilirim, günün sonunda sisteme yüklediğimiz evraklar 250 sayfadan daha fazla idi (:

Eğer ingilizce yönünden bir sıkıntınız yok ve evrakları hazırlamak için yeterli vaktiniz olduğuna inanıyorsanız, başvuru sürecini kendiniz de yönetebilirsiniz.

Türkiye’de basit bir google araması ile onlarca avukat, danışman ve vize acentesi bulabilirsiniz. biz bu konuda Visa-vis Hüseyin Arslan arkadaşımız ile tanıştık ve kendisi ile ilerlemeye karar verdik. Danışmanlık ücretleri 1000-2000 Pound arasında değişiyor.

Temel olarak hazırlanması gereken evrakların başında iş planı (business plan) geliyor. Bu plan vize memurunun sizin UK’de yapmak istediğiniz işle ile ilgili yol haritasını anlaması için dikkatlice hazırlanması çok önemli. Biz danışmanımız ile anlaştıktan sonra dosyaların hazırlanıp TLS ye başvuru yapılması yaklaşık 45 gün sürdü. İş hayatı içerisinde bir çalışan olarak bulunuyorsanız. belki 45 günden daha kısa sürede bu dökümantasyonu toparlayabilirsiniz ama ciddi bir vakit ayırmanız gerektiğini unutmayın.


Başvuru Süreci ile İlgili Önemli Satır başları!

 

  • Bu vize türü ile kendi işinizi kuruyor olmanız bekleniyor. Yasal olarak UK de bir şirkette bordrolu olarak çalışamazsınız. Ancak dönemsel kontratlar düzenleyerek çalışmak mümkün,
  • UK de yapmayı beyan ettiğiniz iş ile TR de yaptığınız iş örtüşüyor olmalı. ( mantıklı bir ilişki kurulabilmeli)
  • Yapacağınız işle ilgili olarak, bu işe olan yeterliliğinizi diploma, sertifika, eğitim katılım formlarıyla desteklemeniz yararınıza,
  • AA vizesinin en büyük avantajlarından biri, başvuran kişinin eşine oturum onaylandığı andan itibaren çalışma izni (dependant visa ) veriyor olması. Bu sayede eşler UK de herhangi bir şirkette çalışmasına izin veriliyor.
  • Sermaye bir zorunlu bir miktar tanımlanmıyor, fakat burada işinizi kurmak için gereken sermayenizi beyan etmeniz gerekiyor.
  • Sermaye olarak gösterdiğiniz bedelin size ait olduğunu ispatlamanız bekleniyor.

 

Bir cevap yazın