Yorkshire’de bir sahil kasabası “Whitby”

İngiltere’nin kuzeyinde Yorkshire bölgesinde yer alan bu sahil kasabasını bir balıkçı kasabası olarak tanımlamak doğru olacaktır. Yerel halk balıkçılık ve iman işletmeciliği ile geçimini sağlamaktadır. Turistik olarak gezebileceğiniz 16. yy’dan kalma mimarisi ile görülmeye değer bir sahil kasabasıdır.

 

 


 

Kalıcı yerleşime dair izler 6. yüzyıla kadar dayanır. Kasabanın en yüksek noktasında bulunan şuan anki adıyla Whitby manastırı olarak tanımlanan yapı 653-856 yılları arasında “Northumbria Krallığı” na ev sahipliği yapmıştır. 656’da, Streanæshealh olarak, Northumbria’nın Hıristiyan kralı Oswy’nin ilk manastır olan Hilda’nın altında kurduğu yerdir. Bu krallık aşağıdaki haritada görüleceği üzere İngiltere’nin kuzey yarım adasında büyük bir alanda varlık göstermiştir.

Whiby şuan da yerli ve yabancı turistlerin uğrak bir mekanı olmaya devam ediyor. Geleneksel ingiliz yemeği olarak “fish and chips” burada da oldukça popüler, sahilde bulunan bir çok restoranda martılar ile birlikte fish and chips’inizin tadını çıkarabilirsiniz. Ama şunu da hatırlalım ki martılar yemeğinize ortak olmak için sizi rahat bırakmayabilir. Buranın yerel halkı tarafından sevilen restoranlarından biri de Magpie dir. Denemenizi tavsiye ederim.

 

 

Bir cevap yazın