İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimat Taslağı Yayınlandı

Ülkemizde 2016 yılında İnsansız Hava Aracı Talimatnamesi olarak yayınlanan çalışma günümüze kadar bazı değişiklere uğramıştır. Son olarak ;

28.06.2018 tarihi itibariyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce SHT-İHA talimatında yapılması planlanan değişiklikler için taslak talimatı yayınlamıştır.

Taslak Talimat ile ilgili görüşlerinizi 06.07.2018 tarihi mesai bitimine kadar “Görüş Bildirme Formu”nu doldurmak suretiyle mevzuat(at)shgm.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

Taslak Talimat’a ulaşmak için tıklayınız

Görüş bildirme formu için tıklayınız

 

Talimattaki en önemli değişiklik “Hafif İHA İşleticisi Sertifikası” adı altında bir kavram geliştirmişler ve 20 adet İHA-0 yada 5 adet İHA-1 yada İHA-2 hava aracına sahip tüzel kişilere, 1 yıllık “Hafif İHA İşleticisi Sertifikası” verilir.

Bu işletmelere bölgeler bazında 3’er aylık blok izinler verilmesi planlanıyor.

Hatta özellikle haritacılar için bir güzellik yapılmış ve gerekli tedbirler alınması koşulu ile BVLOS (Görüş hattı dışındaki uçuşlar.) uçuşlara da izin verileceği tanımlanmış.

Bu değişikliklerin ciddi büyüklüklere sahip ticari kuruluşlara operasyonel kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Bana kalırsa sahip olunması gereken iha sayısı fazla, muhtemelen burada bunu kademe kademe düşürmeyi planlıyorlar ki, talimat ilk yayına girdiği andan itibaren kontrollü bir şekilde bu sertifikasyonun dağıtılması amaçlanıyor.

Taslak talimata ilişkin görüş bildirmek isteyen arkadaşlar haber linkindeki , görüş bildirim formunu doldurabilirler. ( Burada bireysel görüşler dikkate alınacak mı yoksa sadece kurum/ kurulu ş görüşlerini mi dikkate alacaklar bilmiyorum.) Bu konuda ortak görüşlerin toplanıp Yetkilendirilmiş İHA sertifikası veren eğitim kurumları aracılığıyla bu görüşler bildirilebilir.